O skupině a o Marku Knpflerovi
Diskografie
Fotografie
Texty a akordy
Úvod Forum Odkazy KONEC
Lahodná plavba klidnými vodami
17.10.2000 01:27, Pavel Parikrupa, http://www.musicserver.cz

Sailing To Philadelphia Album "Sailing To Philadelphia" nemohlo vyjít v příznačnější době než babí léto. Knopflerovy písně jsou příjemně líným soundtrackem odcházejícího období, je v nich sentiment stále kratších dnů, v nichž si vítr nerušeně hraje se zažloutlými listy v pableskujícíh paprscích podzimního slunce. Prsty Marka Knopflera jsou pořád zlaté, jeho kytara zpívá více než jeho hlas, jenž je spíše hlasem vypravěče starých příběhů.

Mark KnopflerNež ke skotským vřesovištím má nyní Knopfler blíže k Americe - Philadelphia, Silvertown, prérie, Nevada, to jsou teď klíčová slova, souřadnice historek a lidských osudů. Úvodní, pro album netypicky rychlá "What It Is", dává vzpomenout na "Sultans Of Swing". V titulní "Sailing To Philadelphia" zpívá James Taylor a myslím, že toto hostování se povedlo o chlup lépe než hostování Van Morrisona v "The Last Laugh", kde zase zvuk obohacují dechové nástroje – jisté je, že oba zpěváci jsou stejné krevní skupiny jako Knopfler. Snaha o zpestření hudebního rejstříku je patrná i v použití ženských vokálů, viz "Baloney Again", nebo v mírně latinských rytmech povedené písně "El Macho". Pro mne jsou nejskvostnějšími momenty desky hravá "Who’s Your Baby Now", "Silvertown Blues", co jakoby Springsteenovi z kapsy vypadla, "Speedway At Nazareth" s nádherně gradovaným závěrem, jež se určitě bude líbit Robertu Křesťanovi a "Junkie Doll", která by jistě slušela Keithu Richardsovi. Pravým písničkovým pokladem je "Prairie Wedding" s křišťálově čistou melodií a textem, jenž odzbrojuje svou jednoduchou krásou (Znali jsme se jen z dopisů / Šel jsem ji čekat na nádraží / Když zmizel kouř a prach se zklidnil / Stála tam a řekla moje jméno / Buď si jist, že vypadala jako anděl...).

Jestli se vám libilo "Golden Heart" (které Knopfler nahrál v roce 1996 s téměř identickou kapelou jako svou novinku a v níž samozřejmě nechyběl jeho dlouholetý souputník Guy Fletcher), bude se vám zřejmě líbit i nová deska. Pokud vám připadá Knofler příliš nudný a staromilský, neshledáte na jeho hudbě nic přitažlivého. Já si jeho Plavbu do Filadelfie požitkářsky užívám. Pěkně v klidu.

Mark Knopfler: Sailing To Philadelphia
Hodnocení: 8/10
Celkový čas: 60:31
Skladby:
What It Is, Sailing To Philadelphia, Who's Your Baby Now, Baloney Again, The Last Laugh, Silvertown Blues, El Macho, Prairie Wedding, Wanderlust, Speedway At Nazareth, Junkie Doll, Sands Of Nevada, One More Matinee