O skupině a o Marku Knpflerovi
Diskografie
Fotografie
Texty a akordy
Úvod Forum Odkazy KONEC
Šéfkuchař Mark Knopfler servíroval delikatesy
06.05.2005 14:20, Tomáš Parkan, http://www.musicserver.cz

Mark Knopfler, Live
(c) www.raveindia.com
Těžce neprofesionálně začnu svůj report z koncertu Marka Knopflera. Původně měl jít na tento koncert Pavel Parikrupa - znalec díla Marka Knopflera, který by vám zcela jistě podal vyčerpávající a hlavně zasvěcenou reportáž z tohoto výborného koncertu. Ale vzhledem k tomu, že se vše zamotalo, budete muset vzít zavděk reportem spíše neznalce mistrova díla.

Dalo by se říct, že letos na jaře se nám Praha ponořila do převážně kytarových tónů. Už tu byl Sting, Scott Henderson a ve velkém očekávání za pár neděl přijede i Pat Metheny. Mark Knopfler, který má v této společnosti jisté místo na výsluní, po nepříjemném odkladu, zaviněném nehodou na motorce a následnou rekonvalescencí, se po letech opět vrátil do České republiky. Někdo možná mohl litovat, že luxusnější prostředí Sazka Areny zabrali tento večer Scooter, ale většina z návštěvníků byla, myslím, s T-Mobile Arénou celkem spokojena. Sportovní hala byla příjemně zaplněna, což znamená, že ochozy byly téměř plné a na ploše se dalo stát bez velkého mačkání. S mírným, asi deseti minutovým zpožděním světla v sále potemněla a Mark Knopfler mohl začít servírovat hudební menu ze samých lahůdek.

Mark Knopfler, Live
(c) www.raveindia.com
Abych se přiznal, Mark Knopfler mi udělal velkou radost již ze začátku. Hned po úvodní svižné "Why Aye Man" zařadil totiž sadu mých oblíbených písniček, z nichž první byla "Walk Of Life", ke které mám jistý osobní vztah z doby, kdy se na ni ještě tancoval akrobatický rokenrol. Živá verze na rozdíl od té, co znám já, byla daleko zpěvnější a Mark ji doplnil skoro stivínovským sólem, kdy to na počátku vypadalo, že hraje zcela jinou písničku, aby se nakonec sešel se zbytkem skupiny. Další ze sady mých oblíbených přišla na řadu hned vzápětí v podobě úžasné "What It Is", kterou považuji za jednu z nejlíp napsaných a hlavně nejlíp zaranžovaných písniček Marka Knopflera. Malý blok skladeb z desky "Sailing To Philadelphia" uzavřel právě titulní song, se kterým přišlo i podstatné zklidnění. V "Sailing To Philadelphia" jsem ocenil hlavně Knopflerův hudební cit, kdy k žádanému efektu nepotřeboval žádná divoká sóla, ale bohatě si vystačil s téměř symbiotickým vybrnkáváním.

Mark Knopfler, Live
(c) www.raveindia.com
Za zmínku by určitě stála celá doprovodná pětičlenná kapela, nicméně já vypíchnu pouze jednoho jejich člena. Hned několikrát během celého koncertu mě zaujal klavírista Matt Rollings, který hrál snad na všech podstatných country deskách posledních let a jehož duety s kytarou Marka Knopflera byly prostě dokonalé. Oba se navzájem výborně doplňovali, ale přeci každý z nich hrál v danou chvíli prim. Při některých sólech Matta Rollingse se mi dokonce vybavily některé fragmenty koncertů Keitha Jarreta. Toto bylo pěkně slyšet například v předehře dalšího hitu z éry Dire Straits "Romeo And Juliet", kterou jako jednu z mála odehrál Knopfler se španělkou. Poté přišel hit z největších "Sultans Of Swing", ve které hlavní aktér teprve naplno rozehrál své kytarové umění a po jejímž konci se mu dostalo opravdu bouřlivé odezvy.

Kytarovým duelem Knopflera a Richarda Bennetta v "Done With Bonaparte" odstartoval blok písniček hodně orientovaných k tradiční americké country. V těchto momentech publikum, do té doby bouřlivé, trošku polevilo, ale o zábavu se staral i mezi skladbami samotný Mark Knopfler, když za popíjení čaje začal vtipkovat s publikem a sedíce pak spustil pouze s basou a bubny "Song For Sonny Liston". Po bluesové "Rüdiger" přišla na pořad dne i o něco rockovější část reprezentovaná ráznou novinkou "Boom Like That" a doplněná "Speedway At Nazareth" s keltsky laděným začátkem. Musím napsat, že koncert měl na T-Mobile Arénu až nezvykle výbornou akustiku, zvukařům se povedlo ji nazvučit opravdu skvěle, ale právě při "Speedaway To Nazareth" jim asi ujela ruka, protože v závěru, kdy spustil Mark dohromady s bubeníkem Danny Cummingsem, zvuk, který šel z aparatury, se najednou nedal poslouchat. Nicméně v následující, dlouho žádané a excelentní "Telegraph Road", bylo opět vše v pořádku a do arény se linul zase výborný zvuk. Budu se opakovat, ale i u "Telegraph Road", jejíž délka se již blíží téměř k délkám jazzových kompozic, jsem musel opět v mezihře obdivovat dlouho neslyšenou spolupráci kytara - piano.

Mark Knopfler, Live
(c) www.raveindia.com
V přídavcích, které přišly vzápětí, zněly především hity počínaje dechberoucím "Brothers In Arms". Vzpomínku na spolupráci se Stingem "Money For Nothing" snad není vůbec třeba nijak připomínat či popisovat. Když jsem psal, že ve střední části pražské publikum jakoby odpočívalo, pak to byl spíše nádech právě na tyto chvíle, kdy celá hala bouřila a snad pouze totálně vyprodaná Sportovní hala při koncertu Phila Collinse před několika lety mohla toto publikum překonat. O úplný závěr se postarala "So Far Away", před kterou to už vypadalo téměř na odchod, a novinková trochu dylanovsky pojatá "Our Shangri-La", kterou odehrál Mark Knopfler s hvězdnou oblohou v zádech.

Co si budeme nalhávat, Mark Knopfler už není žádný mladíček, o čemž svědčí například i brýle, které nosí po celou dobu vystoupení, ale pořád mu to šlape skvěle. Během chvilky dokázal dostat pražské publikum do varu a pro jeho hru na kytaru jsem mu musel odpustit i to, že nezahrál moje oblíbené písničky "Darling Pretty" a "Cannibals" z "Golden Road". Na mnichovském koncertu Sarah McLachlan jsem se bavil s nějakým Italem, řeč padla právě i na Marka Knopflera, kdy mi říkal, abych si tento koncert určitě nenechal ujít a několikrát zopakoval: "It's Great Show!" Já mu teď musím dát za pravdu - opravdu "It Was Such A Great Show."

Setlist koncertu:
Why Aye Man
Walk Of Life
What It Is
Sailing To Philadelphia
Romeo And Juliet
Sultans Of Swing
Done With Bonaparte
Song For Sonny Liston
Donegan's Gone
Rüdiger
Boom Like That
Speedway At Nazareth
Telegraph Road

Přídavky:
Brothers In Arms
Money For Nothing
So Far Away
Our Shangri-La

Mark Knopfler, T-Mobile Aréna, Praha, 5.5.2005

----------------------------------------

Knopflerova hloubka
06.05.2005 12:39, Marek Dvořáček, http://www.idnes.cz

Mark Knopfler, Live
Autor: MAFA - David Neff
Deset minut po osmé hodině zhasla v T-Mobile Areně světla a solidně zaplněná hala začala tleskat. Na pódiu stál neokázalý kytarista a zpěvák Mark Knopfler. Kontakt s publikem navázal okamžitě, bez úvodních řečí - sice mu prořídly vlasy, ale zůstal mu sametový hlas a melancholická muzika, která se obejde bez přídavných efektů.

Mark Knopfler, Live
Autor: MAFA - David Neff
S kapelou spustil píseň Why Aye Man, která pochází z jeho sólové tvorby. Následoval chytlavý rockový songWalk Of Life, který všichni znali z éry Knopflerovy nejslavnější skupiny Dire Straits. Hala skladbu přivítala jásotem a podupáváním do rytmu. Písní Sailing To Philadelphia Knopfler proplouval zvolna, ale dokázal halu udržet v napětí.

Mark Knopfler, Live
Autor: MAFA - David Neff
Zkrátka - kouzelník. Uměl publikum vtáhnout do šerosvitné nálady své hudby, jejíž dramatickou hloubku ukázala skladba Romeo & Juliet, další klenot z pokladnice Dire Straits. Došlo i na hit Sultan Of Swing, který kapelu skoro před třiceti lety proslavil.

Knopflerova hudba se od prchavého rocku odkláněla k jadrnější pouliční hudbě, ve které se mísil folk, blues i syrová country. Byla to muzika prokypřená harmonikou i klouzavými tóny kytary.

Mark Knopfler, Live
Autor: MAFA - David Neff
A Knopfler dokázal přejít k vláčným zasmušilým skladbám, jako je Rudiger, vypjaté rockové Speedway At Nazareth či v závěru koncertu k "direstraitsovské" klasice Telegraph Road a Brothers In Arms.

Mark Knopfler, Live
Autor: MAFA - David Neff
Opravdová a nadčasová hudba, ať táhlá, nebo bystře neklidná v přídavkové písni Money For Nothing, ovládla T-Mobile Arenu na více než dvě hodiny. Byla to jedna velká radost s předposledním bonbonkem So Far Away, který lidé protleskali s rukama nad hlavou. Novinka Shangri-La zazněla na rozloučenou.

----------------------------------------

Jedinečný zážitek
09.05.2005 15:00, Gerlant, http://www.gerlant.com

Na koncert Marka Knopflera jsem se těšil jako malý kluk a zklamán jsem rozhodně nebyl. Vše důležité již bylo řečeno výše, dovolil bych si jen pár, spíše malých, poznámek.

Zvuk nebyl tak dobrý, jak mohl být. Netuším jestli to bylo tou velkou halou nebo prostě zvukaři neměli dobrý den, ale při rychlejších a hlučnějších skladbách se ztrácel Markův zpěv a především jeho kytara. Vrcholem byl závěr "Speedway At Nazareth", kdy nepříjemný souzvuk všech nástrojů tahal za uši. U komornějších skladeb, když do toho Danny Cummings moc netřískal, bylo vše v naprostém pořádku.

Výběr písniček jsem čekal trošku aktuálnější, ale starý fláky "Romeo and Julie", "Brothers In Arms" a moje nejoblíbenější "Telegraf Road", moc potěšily.

Z doprovodných muzikantů mi udělal radost Glenn Worf, který většinu písniček odehrál na kontrabas a Matt Rollings svojí hrou na piáno. V písničkách mi chyběla steelka Paula Franklina, housle ve "What It Is" a druhý hlas v "Sailing To Philadelphia", která je jako duet mnohem silnější.

Ale všechny mé výtky, to už jsou jen takové třešničky na dortu. I bez nich byla má muzikantská duše kvalitně nasycena.

Díky a zas někdy na žívém koncertě AHOJ!

----------------------------------------

Guy's tour diary

----------------------------------------

Mark Knopfler
vystoupí 5/5/2005 v Praze




Britský hudebník Mark Knopfler, jeden ze zakládajících členů legendární skupiny Dire Straits, vystoupí 5/5/2005 v Praze. Tento fenomenální kytarista v těchto dnech vydává své nové sólové album, které dostalo název „Shangri-La“. Mark, autor všech textů, natáčel ve studiu Shangri-La, které funguje již od šedesátých let a nahrávali v něm například Bob Dylan nebo Neil Young. Na albu se podíleli stejní hudebníci, kteří s Knopflerem spolupracují již od roku 1996. Skladatel a kytarista Mark Knopfler patří k nejvíce respektovaným a originálním postavám moderní hudby. Knopfler, známý jako frontman věčně populárních Dire Straits, poprvé na svůj talent upozornil hity jako „Sultans Of Swing“, sociálně laděnou dvanáctiminutou hymnou „Telegraph Road“ (v Čechách bluegrassově upravenou Robertem Křesťanem a jeho Poutníky) a „Money for Nothing“ - skladbou, která zvěčnila frázi „I Want My MTV“. Mezi zásadní alba lze považovat „Love Over Gold“ (1982), „Brothers In Arms“ (1986), „On Every Street“ (1991) a „Sailing To Philadelphia“(2000). Tento kultivovaný a uznávaný umělec a producent má na svém kontě i spolupráci s hudebníky zvučných jmen mezi které patří Van Morrison, Bob Dylan, Randy Newman, Chet Atkins, Chieftains a celá řada dalších. Knopfler také přispěl na několik soundracků : „Local Hero“, „Princess Bride“, „Last Exit To Brooklyn“ a „Wag The Dog“. Přestože se do povědomí posluchačů dostal především jako zpěvák a kytarista Dire Straits, úspěch ho provází i na sólové dráze, kterou započal již v době největší kapelové slávy v roce 1983. V Praze již jednou na pozvání agentury Interkoncerts vystupoval (1996). Podruhé měl Mark vystupovat 12. května 2003 v T-Mobile areně, tehdy však jeho příjezdu zabránila nehoda při jízdě na motocyklu v Londýně. V květnu příštího roku však Mark Knopfler jistě dorazí, aby českým posluchačům představil nejen své poslední album, ale samozřejmě i největší hity z dílny Dire Straits. A že jich má na svém kontě opravdu víc než dost.
(27.9.2004) http://www.interkoncerts.cz

Vstupné:
stání: 795,-Kč, stání u podia: 995,-Kč, nečíslovené sezení: 895,-Kč, číslované sezení: 995,-Kč, V.I.P.: 1895,-Kč, vozíčkáři: 795,-Kč.

Místo:
T-Mobile Arena Za elektrárnou 419, Výstaviště, Praha 7


Předprodej:
TICKETPRO - POČÍTAČOVÁ SÍŤ PRO PRODEJ VSTUPENEK

TICKETPRO a.s.
Klimentská 22, 110 00 Praha 1,Česká Republika, IČO : 60192577, DIČ: CZ60192577